Ile dni musimy przepracować, by kupić nowego iPhone’a?

  0
  22

  Dzielni analitycy z Picodi po raz kolejny podjęli się obliczenia tzw. Index iPhone’a. Jest to aktualizacja zeszłorocznej analizy. Wskaźnik ten, określa ile dni obywatele poszczególnych państw muszą pracować, aby zarobić na nowego iPhone’a. Tym razem padło na iPhone 12 Pro. Obliczenia biorą pod uwagę średnie zarobki oraz cenę nowego telefonu w danym kraju.

  Index iPhone 2020

  Analitycy, na tapetę wzięli iPhone 12 Pro w wersji 128 GB. Sprawdzili jego ceny w różnych zakątkach świata, by następnie zestawić je z przeciętnym wynagrodzeniem netto w tych państwach. Wyniki pokazują, ile realnie obywatel danegoc kraju musi pracować, aby zarobić na wspomniany smartfon, co omówimy poniżej.

  Wynik Index iPhone 2020

  Wyniki owego badania mówią jasno – jest nieco lepiej niż rok temu. Przeciętny Polak musi pracować mniej niż rok temu na nowy model flagowca marki Apple. Najmniej musi pracować obywatel Szwajcarii – 4,4 dnia, a najdłużej Indii – 54,4 dnia. Polak, aby zarobić na nowy telefon marki Apple, musi pracować 28,3 dnia roboczego. Oznacza to, że musimy pracować 1 miesiąc i tydzień, aby móc pozwolić sobie na wizytę w salonie w celu zakupu naszego wymarzonego telefonu. Oczywiście przy założeniu, że w ogóle nie wydajemy zarobionych pieniędzy, a tylko je oszczędzamy, co jest dość optymistycznym scenariuszem.

  Wyniki lepsze niż rok temu

  Dobrą informacją jest z pewnością fakt, iż musimy pracować o 3,5 dnia mniej na nowego iPhone’a niż rok temu. Statystyki z ubiegłego roku wskazywały, że na nowy model telefonu marki Apple musieliśmy pracować 31,8 dnia.

  Pociesza również fakt, że mieszkańcom Meksyku czy Indii zarobienie na ten sam produkt zajmuje aż dwa razy tyle (ok. 54,4 dnia).

  Analizując bogatsze kraje, możemy zobaczyć duża dysproporcje i uświadomić sobie fakt, że może być lepiej. Obywatel Szwajcarii pracuje na iPhone 12 Pro ok. pół tygodnia. Nasi sąsiedzi – Niemcy, potrzebują niespełna 10 dni, Czesi – 24 dni, a Słowacy – 29,7 dni. Przeciętny Rosjanin musi wstrzymać się z zakupem do 47 dnia roboczego swojej pracy.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here